Obyčejná a přesto magická. Odhalte tajemství obyčejné kytičky, kterou znali už ve starém Egyptě. Čekanka uměla léčit i čarovat

Bylince s modrým květem se daří skoro všude na světě. Možná právě proto, že je tak běžná, a přesto tak prospěšná pro lidské zdraví, přisuzovali jí lidé v minulosti až magické účinky. Čekanku obdivovali už ve starém Egyptě. Nejvíce příběhů o ní však vzniklo ve Středověku, kdy jí lidé připisovali dokonce nadpřirozené schopnosti. Dnes se ke kouzelné čekance opět vracíme a věřte, že zázračná opravdu je.

 

Egypťanům čekanka léčila žaludek a uměla jim přičarovat úspěch

Už ve starém Egyptě objevili kouzlo této nenápadné rostlinky. Jedli ji jako zeleninu. Salát, který z ní prý dělali, posiloval žaludek a přispíval k dobrému trávení.

Využívali i jejích dalších vlastností. Když si potřeli čekankovou šťávou celé tělo, stali se rázem krásnější a daleko úspěšnější než doposud.

Nejen Egypťané, ale i Římané obdivovali tuto bylinku. Římský básník a filozof Horácius ji dokonce zmínil ve svém díle.

 

Chtěli být oblíbení a krásní. Potírali se šťávou z čekanky smíchanou s olejem

Středověcí východní mágové považovali čekanku jednoznačně za kouzelnou. Kdo se podle nich namazal šťávou z čekanky smíšenou s olejem, stal se neodolatelně krásným a získal si oblibu u každého.

Čekanka byla kořením svatého Petra. Kdo ji vykopal ze země 22. února, na den svatého Petra, si získal lásku a nebývalou náklonost každého, koho se rostlinkou dotknul.

Aby vše fungovalo, tak jak má, museli jste si ruku zabalit do bílého šátku a znát kouzelné zaříkávání. Nesměli jste ji ze země sebrat holou rukou, jinak by svoje účinky ztratila.

Čekanka vykopaná na svatého Jakuba, tedy 25. července, vás ochrání před pomluvami, a dokonce i před sečnými a bodnými zbraněmi. Před pomluvami by se to hodilo i dnes ?.

 

Modré květy čekanky jsou začarované oči smutné dívky

Český název čekanka má také svůj příběh. Blankytně modré květy čekanky podél cest připomínaly lidem modré oči smutné mladé dívky. Vymysleli si proto legendu o tom, že čekanka je začarovaná modrooká dívka, která marně čeká na návrat svého milého z vojny.

Lidé se dnes k čekance opět vrací. Současnost dává historii za pravdu. Vlastnosti čekanky jsou opravdu jedinečné až zázračné, ale trochu jinak.

Například čekankový sirup je sladký jako med a při tom nemá skoro žádné kalorie.